(Red.) En korrekt och välskriven artikel. Läs!
Det enorma elavbrottet i Spanien och Portugal tidigare i veckan är inget att rycka på axlarna åt, istället borde det fungera som en väckarklocka för EU:s tjänstemän. Det stora problemet här är överföring och inte generering av energi, vilket den mycket kunniga dr. Karin Kneissl – chef för tankesmedjan GORKI samt Österrikes tidigare utrikesminister – beskriver utförligt i nedanstående inlägg.
‐———————————————
”Det var troligen vädret som utlöste det tio timmar långa driftstoppet av alla elförsörjningssystem på Iberiska halvön tidigare i veckan.
Det är också vädret som har gjort Tyskland till Europas största koldioxidutsläppare. Det finns dagar då solen inte skiner och vinden inte blåser. Och då är reservkraften kol i avsaknad av kärnkraft eller naturgas från Ryssland.
Ett ännu större hot mot elnätet härrör dock från överproduktion av el på grund av för mycket sol och vind. Både Spanien och Tyskland visar stolt upp sin statistik när det gäller kraftproduktion baserad på enorma landbaserade och havsbaserade vindkraftsparker samt omfattande solcellspaneler, ofta byggda på värdefull åkermark. Spanien och Portugal är förespråkare för grön energi i EU och köpte 80% av sin el från förnybara energikällor strax innan avbrottet inträffade på måndagen.
Det större underliggande problemet ligger i att överföra snarare än att generera elektricitet. Stora delar av de befintliga elnäten i EU byggdes på 1950- och 1960-talen, då det var ganska enkelt att bygga infrastruktur i städerna efter kriget. När Angela Merkel tillkännagav sin ambitiösa energiomställning tillkännagav Peter Altmaier, chefen för kanslersämbetet, byggandet av flera tusen kilometer ”elvägar” (Strom Autobahnen). Den planerade budgeten var en biljon euro. Men den budgeten fastställdes aldrig och ingen i Merkels regering beräknade åren för administrativ planering och genomförande. Så det nya elnätet byggdes aldrig, varken i Tyskland eller någon annanstans.
Det nuvarande nätet är inte gjort för att absorbera ständigt ökande volymer. ”Elektrifieringen” av alla former av energiproduktion och -konsumtion, framför allt inom mobilitet, utgör ett allvarligt problem för stabiliteten i de befintliga näten. Elfordon skulle ersätta bilar med traditionella förbränningsmotorer. Hajpen kring elbilen har redan lagt sig. Kunderna avstår helt enkelt från att köpa en elbil. Men de ambitiösa gröna agendorna tar sällan hänsyn till seriösa investeringar och framför allt solida tidsramar för ett utökat elnät.
Läs vidare på Jenny Pipers blogg.
Lämna ett svar