Miljöpartistisk politik leder till att både land och stad kommer att dö. Det enda som blir kvar är ”femtonminutersgettot”.
Stockholms innerstad dör – rekordmånga butikslokaler tomma. Med den braskande rubriken ståtar Radio P4 Stockholm och de redogör noggrant för hur svårt det är för fastighetsägare att hyra ut butikslokaler och andra verksamhetslokaler. Men de lägger inte fram en enda tänkbar anledning trots att dessa är så tydliga att ett barn kan förstå.
En orsak är den rödgröna politiken. Miljöpartiets strävan efter att skapa den utopiska innerstaden utan biltrafik har lett till att det inte bara blivit svårare att ta sig fram med bil i Stockholm utan i princip omöjligt att parkera någon annanstans än i ett parkeringshus. Och även om huvudstadens makthavare skryter hejdlöst om hur många parkeringshus som finns att tillgå så är dessa parkeringsytor långtifrån tillräckliga om de verkligen vill ha en levande innerstad där affärsrörelser kan blomstra. Det är dessutom oförskämt dyrt, med ett snitt på 90 – 110 kronor per timme.
Läs vidare på Det Goda Samhället.



Lämna ett svar