Utanför åsiktskorridoren och vad du annars inte får veta! *** Hitta det bästa inom Nya Media. *** En tjänst från Medborgarperspektiv.se.

Förstör den gröna omställningen Europas konkurrenskraft? | Jan Blomgren | Hotspot

Svaret är ett tveklöst JA!

Den gröna omställningen har varit ett av de stora prestigeprojekten i EU och i Sverige har vi inte varit sena att haka på. Men finns det baksidor av den gröna omställningen som kan skapa irreversibla skador på industrin och konkurrenskraften, utöver att det är väldigt kostsamt för våra skattebetalare? Detta samtalar vi om i säsongens första Hotspot. Gäst i programmet är Jan Blomgren, tidigare professor i tillämpad kärnfysik och flitig debattör i energifrågor.

Hotspot är ett samtalsprogram om kristen tro, kultur och samhälle. Programledare är Marco Strömberg. Programmet produceras av Sverigekanalen och Världen idag. Vill du hjälpa oss att göra fler program? Stöd gärna vårt arbete genom att swisha en gåva till: 123 396 94 17

Se videon på Världen idag eller här:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Bli medlem i MediaLinq så kan du sedan stödja Nya Media med bara två klick.

Prenumerera!

Loading

Senaste inläggen

Sociala Media

Medborgarpolitik.nu

Medborgarperspektivs egen blogg.

Arkiv