Utanför åsiktskorridoren och vad du annars inte får veta! *** Hitta det bästa inom Nya Media. *** En tjänst från Medborgarperspektiv.se.

Så påverkas Sverige av EU:s nya klimatpaket – ”Finns en stor fara”

Sammanfattningen av denna artikel är att EU inte gör någon nytta utan bara ”kastar grus” i det svenska industrimaskineriet.

Europas ekonomi ska bli cirkulär och i år väntas EU-kommissionen lägga fram ett skarpt förslag om hur det ska gå till. Draget välkomnas av näringslivet, men samtidigt växer oron för ökad detaljstyrning och ny betungande regelbörda. ”Det måste ju finnas någon rim och reson”, säger Rikard Silverfur på Fastighetsägarna till TN.

Mindre avfall, förbättrad användning av befintliga resurser och ett minskat beroende av nya material. Så ser ambitionen ut när EU nu sjösätter Circular Economy Act, CEA, ett initiativ som ska påskynda omställningen till en cirkulär ekonomi inom EU.

Läs vidare på Tidningen Näringslivet.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Bli medlem i MediaLinq så kan du sedan stödja Nya Media med bara två klick.

Prenumerera!

Loading

Senaste inläggen

Sociala Media

Medborgarpolitik.nu

Medborgarperspektivs egen blogg.

Arkiv