Såsom i Norge så ock i Sverige!
Av professor Glenn Diesen 19 feb 2026
Glenn Diesen är professor i statsvetenskap med forskningsinriktning på geoekonomi, rysk utrikespolitik och eurasiatisk integration.

Upphittad och översatt av Catarina Östlund.
Varför är norska politiska eliter så överrepresenterade i Epstein-filerna? Flera nyhetskanaler runt om i världen har rapporterat om chocken i det lilla skandinaviska landet, vars allmänhet konsekvent visar högt förtroende för regeringen. Hur kunde detta hända?
Källan till problemet är en avnationaliserad politisk elit som frikopplar sig från allmänheten. Den norska regeringen har den uttryckliga ambitionen att vara en internationell humanitär supermakt genom att spendera miljarder på bistånd. Det lilla landets besatthet av att prestera över sin vikt inom internationell humanism skulle kunna applåderas. Men om man skrapar på ytan är den inte så harmlös som man skulle kunna hoppas.
Ett litet men rikt land kan lätt ge upphov till en elitklass med ambitioner bortom nationella gränser, och till och med ge näring åt vanföreställningar om att de kan rädda världen. Med tillräckligt med resurser bildar dessa eliter en permanent byråkrati, utvecklar internationella elitnätverk och tjänar själva pengar på processen
Medan monarker i det förflutna hade ett mandat från Gud, gör den nya adeln anspråk på ett mandat från humanismen och globalisering. Immunitet utvecklas eftersom oppositionen anses kättersk och illegitim när politik definieras utifrån dygd. Häri ligger problemet med internationell humanism: den antagna dygden begränsar kritik, transparens och ansvarsskyldighet.
Läs vidare på Global Politics.




Lämna ett svar