Utanför åsiktskorridoren och vad du annars inte får veta! *** Hitta det bästa inom Nya Media. *** En tjänst från Medborgarperspektiv.se.

”Alla araber ska dödas”: Nya bevis bekräftar att sionistisk terrorkampanj drev upp fördrivningen av palestinier 1948

Ljuger Haaretz (en Israelisk tidning)?

**************@**cc.se&encoded_url=aHR0cHM6Ly90aGVjcmFkbGUuY28vYXJ0aWNsZXMvZXZlcnktYXJhYi1pcy10by1iZS1raWxsZWQtbmV3LWV2aWRlbmNlLWNvbmZpcm1zLXppb25pc3QtdGVycm9yLWNhbXBhaWduLWZ1ZWxlZC0xOTQ4LWV4cHVsc2lvbi1vZi1wYWxlc3RpbmlhbnM&email_id=68db2c8b6b0ab086e38c7794b27f8514″>The Cradle News Desk. 1 mars 2026

Israeler har länge hävdat att palestinier ”frivilligt” flydde från sina hem och mark för att Israel skulle kunna etableras.

Nya israeliska dokument har framkommit som bekräftar att sionistiska miliser använde massakrer, våldtäkter och utvisningar för att etniskt rensa cirka 800 000 palestinier för att etablera staten Israel 1948.

Haaretz **************@**cc.se&encoded_url=aHR0cHM6Ly93d3cuaGFhcmV0ei5jb20vaXNyYWVsLW5ld3MvaXNyYWVsLXNlY3VyaXR5LzIwMjYtMDItMjcvdHktYXJ0aWNsZS1tYWdhemluZS8uaGlnaGxpZ2h0L3RlcnJvci13YXMtbmVlZGVkLXRvLW1ha2UtYXJhYnMtbGVhdmUtd2hhdC1pc3JhZWxzLWFybXktZGlkLWluLTQ4LXJldmVhbGVkLzAwMDAwMTljLTlhNGItZDkzMC1hZDlmLWZlZmZkOGM4MDAwMA=&email_id=68db2c8b6b0ab086e38c7794b27f8514″>rapporterade den 27 februari att dokumenten innehåller förstahandsberättelser om kriget 1948 (känt för palestinierna som Nakba) skrivna av befälhavare i de sionistiska miliserna, som utgjorde kärnan i den israeliska militären.

Dokumenten upptäcktes efter att någon lämnat lådor med tusentals dokument bredvid en container i ett område i Tel Aviv för två år sedan.

Enligt den israeliska tidningen motbevisar upptäckten av dokumenten ”helt och hållet den israeliska berättelsen om att landets arabiska invånare flydde av egen fri vilja på order av sina egna ledare.”

Dokumenten innehåller en redogörelse för kriget skriven av Yitzhak Broshi, befälhavare för Golanis 12:e bataljon. Broshi förklarar att han beordrade att byn Arab a-Zabah, ett beduinsamhälle i Nedre Galiléen, skulle jämnas med marken och att alla som hittades där skulle dödas. ”Varje arab i Zabahim ska dödas”, står det i hans order.

Läs vidare på Global Politics.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Bli medlem i MediaLinq så kan du sedan stödja Nya Media med bara två klick.

Prenumerera!

Loading

Senaste inläggen

Sociala Media

Medborgarpolitik.nu

Medborgarperspektivs egen blogg.

Arkiv