Karl Olof Arnstberg har helt rätt! Kompetensfrågan är central. Hur representanterna utses är också en viktig fråga och att de genomgående utses av partierna ger ett kraftigt demokratiunderskott.
Han har precis kommit ut med boken ”Den dysfunktionella demokratin”, som handlar om just det: hur dåligt vår demokrati egentligen fungerar. Det är inte mycket till folkstyre, säger Karl-Olov Arnstberg i denna intervju. Han går igenom både teori och praktik avseende demokrati, inklusive hur det fungerade i det antika Grekland, och han går så långt som att ifrågasätta demokratin som styresform. ”Eftersom den ger oss inkompetenta ledare”, säger han. Karl-Olov Arnstberg är filosofie doktor i etnologi och har varit professor i samma ämne. KONTAKT Jag som driver denna politiska kanal heter Pär Ström. Kanalen driver en konservativ, oppositionell, sverigevänlig, anti-politiskt-korrekt linje. Du når mig på pa*@************et.se. Tipsa mig gärna om tänkbara ämnen för videor.
Se videon på Nu fan räcker det! eller här:

STÖD GÄRNA MIN KANAL Swish: 123 284 50 71, bankgiro: 5516-5419 (Atomer och bitar / Pär Ström), Paypal: pa*@************et.se
PRENUMERERA PÅ KANALEN Klicka här: / @nufanräckerdet


Lämna ett svar