Utanför åsiktskorridoren och vad du annars inte får veta! *** Hitta det bästa inom Nya Media. *** En tjänst från Tankesmedjan Medborgarperspektiv.se.

SVT ljuger on Nick Alinia, Kristerssons korruptionskultur, SVT i spetsen för islamiseringen i Spanarna 103

Ovanligt intressant diskussion och innehåll. Rekommenderas!

Se programmet på Swebbtv eller här:

I detta avsnitt av Spanarna samtalar programledare Mikael Willgert med en spanarpanel bestående av:

• Peter Abelin, finansanalytiker
• Katerina Janouch, författare och debattör
• Boris Benulic, förläggare och skribent

Diskussionsämnen:

• Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin har talat om ”fiffelkulturen” runt Ulf Kristersson. Roligt i sammanhanget är att Boudin är en av de mest korrupta Socialdemokraterna som finns i landet. Men frågan kvarstår, hur korrumperad är Kristersson?

• Om en vecka ska det i Riksdagen röstas om en preposition om fördjupat militärt samarbete. I praktiken kommer man göra de möjligt för andra nationer att, efter eget skön, starta krig från svenskt territorium

• I En intervju med Dansk TV får man höra Mette Fredriksen säga att hon inte visste något om Ukraina före kriget men att Ryssland nu är ett stort hot mot Europa och att det är oerhört viktigt att Ukraina får behålla Donbass-regionen. Varför är det så viktigt för henne?

• SVT väljer att stoppa ett redan inspelat program från att sändas. Skälet är att youtubern Nick Alina medverkat i ett avsnitt och han anses för mycket ”höger” för att SVT ska kunna sända programmet

Spaningar:

• Boris har spanat på SVT:s sändningar av påsken respektive ramadan. Det framkommer att SVT gör allt för att skildra påsken som lite småtöntig med ytliga reportage. Däremot ramadan skildras som något stort, fint och viktigt. Även vi svenskar uppmanas att ta till oss av ”ramadans budskap”. Slutsatsen man kan dra är att SVT verkligen anstränger sig för att hjälpa till med islamiseringen av Sverige och svenskarna

• Katerina har spanat in tecknen på en ny trend, nämligen att kvinnor över femtio alltmer tenderar att leva utan en intim relation. De nöjer sig med olika typer av vänskap. Männen lämnar äktenskapet när de träffat någon annan medan kvinnorna när de lärt känna sig själva.

• Peter har spanat in situationen i Sydafrika som är ett av de få länderna som har en sjunkande BNP per capita. En del människor lever på så lite som 23 dollar i månaden och korruptionen är helt genomgripande i landet. I princip hela landets haveri kan förklaras med den svarta rasismen. Vita människor som tidigare sett till att saker fungerat, har nu i hög grad utestängts från arbetsmarknaden. Det förväntade resultatet har därmed inte låtit vänta på sig.

…………………..
Stöd Swebbtv:

Swish 123 535 86 92
Bankgiro 5786-0603
Bankkonto (månadsgivare) 9060 022 6751
Donera med kreditkort: https://nyheter.swebbtv.se/donera/

Hemsida: https://swebbtv.se
Nyhetssajt: https://nyheter.swebbtv.se
Webbutik: https://butik.swebbtv.se

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev: https://nyheter.swebbtv.se/nyhetsbrev/

KONTAKT
in**@*****tv.se

BUTIKSÄRENDEN: bu***@*****tv.se •TEKNISK SUPPORT: su*****@*****tv.se (appar etc.)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Prenumerera!

Loading

Senaste inläggen

Sociala Media

Medborgarpolitik.nu

Tankesmedjan Medborgarperspektivs egen blogg.

Arkiv