Utanför åsiktskorridoren och vad du annars inte får veta! *** Hitta det bästa inom Nya Media. *** En tjänst från Tankesmedjan Medborgarperspektiv.se.

Ännu en fjäder i hatten för det militärindustriella komplexet

Det är naturligtvis bra för SAAB, men är det bra för svenska folket? Är verkligen flygplan det mest användbara vapnet i modern drönar-/missilkrigsföring? Rösta inte på något av våra krigshetsande i 8-klövern!

Försvarsminister Pål Jonson (M) som borde få en ny titel som Krigsminister meddelade i dag att Gripenaffären är klar, vilket innebär att Sverige donerar 16 gamla Gripenplan till Ukraina som i sin tur åtager sig att köpa 16 nya plan.

De äldre planen får Ukraina redan i början av nästa år, medan leveransen för de nya modellerna är planerad till 2029-2030.

Affären är värd närmare 30 miljarder kronor och Pål Jonson är nöjd efter att ha levererat på order av det militärindustriella komplexet och Zelenskyj tackar ännu en gång Sverige på sitt X-konto.

Läs vidare på Jenny Pipers blogg.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Prenumerera!

Loading

Senaste inläggen

Sociala Media

Medborgarpolitik.nu

Tankesmedjan Medborgarperspektivs egen blogg.

Arkiv