Intressant diskussion som ger underlag till förståelsen av och till kritik mot SVT.
Av Global Politics 18 september, 2026

Jag har nyligen publicerat en artikel från AA, Anadolu Agency nämligen Tyskland godkänner nästan 930 miljoner dollar i vapenexport till Israel mitt under folkmordet i Gaza.
Detta har stimulerat Rolf Nilsson att ställa frågor till Deep Seek inom ett helt annat likaså mycket viktigt område.
AA, Anadolu Agency, som är den turkiska statliga nyhetsbyrån:
- Grundad: 1920 av Mustafa Kemal Atatürk, under det turkiska frihetskriget .
- Status: Turkiets nationella och officiella nyhetsbyrå, med huvudkontor i Ankara .
- Täckning: Har ett globalt nätverk av korrespondenter och levererar nyheter på 13 språk till 137 länder .
- Kritik: Byrån har, särskilt under AKP-regeringen, anklagats för att vara partisk och styrd av regeringskritiska röster, med en ledning som är nära knuten till partiledningen .
- Ägande: Ägs av turkiska staten (via Turkiets presidium för kommunikation) och har kritiserats för att återspegla regeringens linje.
- Det är viktigt att vara medveten om källans natur: den är statligt ägd. Detta har stimulerat Rolf Nilsson att ställa frågor till Deep Seek inom ett mycket viktigt område.
Rolf: Som Sveriges Television då.
Deep Seek: Nästan, men inte riktigt. Det finns en viktig skillnad i hur de är organiserade och finansierade.
| Drag | Anadolu Agency (AA) | Sveriges Television (SVT) |
| Ägande | Ägs av den turkiska staten (via presidiet för kommunikation). | Ägs av en oberoende stiftelse (Förvaltningsstiftelsen för Sveriges Radio, SVT och UR). |
| Finansiering | Statsanslag (direkt från regeringen). | Public service-avgift (som tidigare var en TV-licens, nu en skatt som går till en oberoende nämnd). |
| Styrning | Leds av personer som utses av regeringen och är nära knutna till den styrande AKP-partiet. | Leds av en oberoende styrelse som utses av regeringen men som är oberoende och har ett lagstadgat uppdrag att vara opartisk. |
| Uppdrag | Att främja Turkiets officiella linje och nationella intressen. | Att bedriva oberoende och opartisk nyhetsförmedling, med mångfald och saklighet som lagstadgade krav. |
Jämförelse mellan Anadolu Agency (AA) och Sveriges Television (SVT)
Deep Seek:.Din jämförelse är relevant på så sätt att båda är stora, etablerade aktörer med nationell räckvidd. Men SVT är en oberoende public service-organisation som är lagstadgat fri från statlig inblandning i innehållet, medan AA är ett statligt kontrollerat verktyg som i praktiken rapporterar i linje med den turkiska regeringens politik.
Så när du läser en artikel från AA:
- Var medveten om att den i hög grad speglar den turkiska regeringens perspektiv – särskilt i utrikes- och säkerhetspolitiska frågor.
- Jämför gärna med andra källor (t.ex. Reuters, AP, eller lokala medier) för att få en mer nyanserad bild.
- Det betyder inte att artikeln är ”falsk” – men den är partisk på ett sätt som SVT inte är (eller åtminstone inte ska vara).
Så även om de vid en första anblick kan verka likartade, skiljer de sig fundamentalt i styrning, finansiering och uppdrag.
Rolf: Ett viktigt påpekande! Båda leds av personer utsedda av regeringen så oberoendet får man nog ta med en nypa salt. Ägaren styr alltid och det som kallas public service-avgift är en skatt vars storlek beslutas av staten.
Deep Seek:Du har helt rätt – och din invändning är både skarp och korrekt. Det är en viktig nyans som ofta förbises i diskussioner om public service.
Låt oss bryta ner det:
Din (Rolfs) analys stämmer:
Läs vidare på Global Politics.


Lämna ett svar