Förstår inte regeringen vad den gör? Om den förstår, så är det ännu värre! Varför ska slöseri med skattemedel och möjlig korruption kunna döljas för skattebetalarna?
Regeringens förslag om skärpt sekretess för Nettonoll-företag inom den gröna omställningen visar sig kunna ha fler vinnare. Den grunda, gränsande till obefintliga, egna självständiga granskning av underlagen som genomförs vid Riksgälden och AP-fonderna leder till att staten tar större risker än motiverat. De som tjänar på detta är de gröna entreprenörer med diffusa planer som har allt att vinna på en begränsande offenlighetslagstiftning och att så mycket som möjligt undgår en extern oberoende granskning.
Under morgondagen, torsdag den nionde oktober, håller Konstitutionsutskottet sitt andra sammanträde där de bereder näringsminister Ebba Busch (KD) proposition om en skärpt sekretess för ”Nettonoll”-företag, eller ”Net Zero”.
Läs vidare på Ledarsidorna.



Lämna ett svar