Utanför åsiktskorridoren och vad du annars inte får veta! *** Hitta det bästa inom Nya Media. *** En tjänst från Medborgarperspektiv.se.

Ungern kommer rösta nej till Mercosuravtalet

Om avtalet skrivs på kommer Europa att bli ännu mindre självförsörjande på livsmedel. Inget EU-land vinner på detta, vissa förlorar kanske hela sitt jordbruk! Sverige borde säga nej liksom Frankrike.

Så här presenteras avtalet i Europaportalen. Den strategiska frågan tas inte upp eller bagatelliseras..

Franska bönder i traktorer protesterar i dag i centrala Paris mot undertecknandet av EU:s frihandelsavtal med Mercosur.

En bonde från Bretagne sade att de kommit dit för att försvara sitt yrke som håller på att förstöras av den franska regeringen och EU samt påpekade att ett eventuellt avtal med Mercosur kommer att leda till import av varor till Frankrike som producerats enligt mindre stränga standarder än de som republikens bönder arbetar efter.

En god nyhet är att Ungerns utrikesminister Peter Szijjártó meddelat att Ungern kommer rösta nej till frihandelsavtalet mellan EU och Mercosur när EU-ambassadörer i morgon ska rösta om Mercosuravtalet. Med tanke på Ungerns historik av att först gå ut hårt och säga att man kommer rösta mot Bryssels vilja, för att sedan ändra fot i sista sekunden när de fått något för besväret, får vi hoppas på att det vacklande Frankrike lyckas hitta ryggraden så att de kan rösta mot en försämring för såväl bönder som konsumenter då avtalet både kommer slå mot EU:s jordbruk och urholka miljökrav.

Se hela artikeln på Jenny Pipers blogg.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Bli medlem i MediaLinq så kan du sedan stödja Nya Media med bara två klick.

Prenumerera!

Loading

Senaste inläggen

Sociala Media

Medborgarpolitik.nu

Medborgarperspektivs egen blogg.

Arkiv