Utanför åsiktskorridoren och vad du annars inte får veta! *** Hitta det bästa inom Nya Media. *** En tjänst från Medborgarperspektiv.se.

Att vara ”västvänlig” kräver att man blint omfamnar villfarelser och marscherar mot klippan

En god illustration av åsiktskorridoren! En öppen debatt är ett villkor för demokrati.

Hämtad från Jenny Pipers blogg.

Dagens sanning levererad av professor Glenn Diesen.

”Att erkänna verkligheten att kriget mot Iran var ett misslyckande, att proxykriget mot Ryssland har förlorats och att det ekonomiska kriget mot Kina har slagit tillbaka smutskastas och censureras i det dekadenta Europa som ”pro-Iran”, ”pro-Ryssland” och ”pro-Kina”. Att vara ”västvänlig” kräver att man omfamnar villfarelser genom att sätta på sig ögonbindel och marschera mot klippan.

Det är obligatoriskt att upprepa oärliga ramsor om demokrati och mänskliga rättigheter medan de bränner ner Mellanöstern, kämpar till den siste ukrainaren, riskerar kärnvapenkrig med Ryssland och gör Kina till en fiende. Alla dessa stater kunde ha varit viktiga partners. Verkligheten tros vara en social konstruktion, och om de bara förbinder sig till berättelser om världen som de önskar att den vore, då kommer den att bli verklighet.”

https://www.facebook.com/share/p/18kE43egKf

Dela detta:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Prenumerera!

Loading

Senaste inläggen

Sociala Media

Medborgarpolitik.nu

Medborgarperspektivs egen blogg.

Arkiv