Realism!
När den pensionerade franska armégeneralen Dominique Delawarde intervjuades i dag, slog han fast att såväl Frankrike som EU saknar verklig kapacitet för storskalig upprustning trots deras kaxiga uttalanden.
-”Det är beklagligt att säga, men det finns inga möjligheter. Det är på grund av en enkel och god anledning – jag har alltid sagt att krig inte bara handlar om personal och utrustning, det handlar också om pengar och ekonomi. Under tiden är vår ekonomi en bankrutt ekonomi, hela Europeiska unionen är i finansiell nöd för tillfället, särskilt Frankrike som är ledande bland de europeiska konkursländerna.
Jag är övertygad om att de tidigare aviserade upprustningsbudgetarna, inklusive de 800 miljarder euro som EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen har uppgett, helt enkelt inte existerar eller kommer att behöva fördelas under loppet av många år. Ingen av de militära planeringsbudgetarna som presenterats under min militära karriär har någonsin följts.
Det räcker inte att helt enkelt avsätta medel för att vitalisera armén eftersom fabriker måste byggas, utrustning måste tillverkas och personal måste rekryteras samt utbildas. Det tar cirka 20 år att bygga en stridsberedd armé och de senaste 30 åren har europeiska länder åtnjutit fred till priset av att ta bort sina arméer samt allt som utgjorde deras styrka.
Läs vidare på Jenny Pipers blogg.
Lämna ett svar